HİKAYEMİZ

1928’den Bugüne!

1924’te Girit Adasından mübadele ile Mersin’e gelen zeytinyağcı bir ailenin öyküsüdür bu. Kuşaklar boyu Girit Adası’nda zeytinyağı üretimi yapan aile büyüklerinden Politali (İstanbullu Ali) anayurda yerleştikten sonra bakmış ki çevrede zeytinyağını bilen yok fakat her yer yabani zeytin ağaçlarıyla dolu.

Çevre zeytin dolu ve Politali’nin oğlu Sadık Ağa ise zeytin ağacını aşılamada tek. Sadık Ağa, köy köy dolaşıp Girit’ten getirdiği kalem aşılarla ağaçları aşılamaya başlar. Yaman adamdır Sadık Ağa! 1928’de Kösebalcı Köyü yakınlarından büyük taşlar çıkartır ve ailenin tek bildiği iş olan zeytinyağı üretimi için kendi elleriyle gece gündüz demeden değirmen taşları yontar. Zeytini ezmek için atla çevrilen 4 taşlı bir değirmen yaparken, İzmir’den de zeytini sıkmak için asma makaralı bir mengene getirtir. 1928 yılında, 40 m2’lik  bir alanda ailemizin ve diğer Giritlilerin zeytinyağı ihtiyacını karşılamak üzere yeniden zeytinyağı üretimine başlar baba oğul. Derken, Yörük kökenli yerli halk da zeytinyağına alışır ve iş büyür.

Eski usul yağcılık 1955’e kadar sürer. Sadık Ağa’nın oğlu 3. kuşak Ali Boltaç üretimin başına geçtiğinde atlı değirmen ve asma makaralı mengene dönemini kapatır. İzmir’den hidrolik pres alarak günlük kapasitesini 1-2 tondan, 10 tona çıkartır. 1981’de ise ikinci makinasını alarak üretim kapasitesini 20-25 tona ulaştırır.

Derken, 1995’te Ali Boltaç’ın oğlu 4. kuşak Sadık ise işi genişletmek için “Continue Integral System” diye adlandırılan modern İtalyan sistemine geçer ve kuşaklar boyu artan günlük  zeytin işeleme kapasitesini 35-40 tona yükseltir. Uzun yıllar Türkiye’nin büyük firmalarına zeytinyağı tedariki yapan aile, 1995 yılında zaten marka olmuş soyadları “Boltaç” için resmi adımlar atarak markalaşma yolunda ilerler ve perakendeciliğe ağırlık verirler.

Gelelim 5. kuşak olan Sadık’ın çocukları Deniz ve Ali’ye… Onlar da ailenin sürekli üretimde kendini yenileme ve sürdürüle-bilir arzusu ve misyonuyla 2010 senesinde ikinci tesislerini kurup, bugün 2 fabrika 5 üretim hattı ile daha modern ve hijyenik bir ortamda tüketiciye zeytinyağını sevdirme gururuyla bu aile misyonunu bir sonraki kuşaklara devretmek üzere yollarına devam ederler…

X
Sipariş Destek Hattı