Tarsus Hakkında

Tarsus MÖ 5000 yılına dayanan tarihinde görkemli dönemler yaşayan, çeşitli uygarlıklara kent merkezliği yapan, doğulu kervanların uğrak yeri ve ticaret merkezi olmuş  ve bu ticari özelliğini günümüzde de korumaya çalışan önemli bir kentimizdir. Bereketli topraklara sahip olan Çukurova’da her türlü ziraatın yapılması ve sanayinin ham maddesi olan ürünlerin bolluğu, bu bölgede sanayinin de gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

Tarihte Kilikya bölgesi içinde yer olan Tarsus  Roma döneminde ekonomik ve ticari alanda üstünlüğünü sürdürmüştür. Tarımla birlikte zeytin ve bağcılık önem kazanmıştır. Antik Dönem ekonomisinin önemli unsurları arasında olan zeytinyağı ve şarap amphoralarda en çok taşınan ürünlerdendir. Bölgemizde ki kazılarda bulunan Helenistik dönem sikkeleri üzerinde üzüm salkımı, zeytin yapraklarından oluşan çelenk gibi tasvirler bulunmakla beraber Tarsus civarında ki ören yerlerinde sıklıkla rastlayabileceğiniz döneminin zeytinyağı işlikleri ise zeytinyağı üretiminin, her ne kadar ülkemiz zeytinciliğin yaygın olarak Ege bölgesinde yapıldığı düşünülse de, sanılanın aksine bölgemizde Antik çağdan bu yana yapıldığının en büyük kanıtıdır.

Türkiye genelinde Mersin ili zeytinciliği, özellikle son yıllarda ülkemiz zeytinciliğine oranla daha hızlı bir gelişim göstermektedir. Başta Sarı Ulak olmak üzere Topak,  Yağ Ulak’ı, Deveci, Gemlik, Ayvalık, Mazda, Organik Gemlik, Edremit, Eşek (Kalamata) zeytin ağaçlarından oluşan toplamda 60 bin dönüm civarındadır.

Orijini Tarsus ilçesine ait olan ve bizim için yeri ayrı olan Sarı Ulak zeytini  orta büyüklükte, uzun silindirik olup, meyve çekirdeği ise iri olan bir çeşidimizdir. Yeşil sofralık olarak piyasada talep görmesine  ve yağ oranı yüksek olmamasına rağmen kalitesi bakımından özellikle erken hasatta meyvemsiliği ve barındırdığı yüksek polifenoller sayesinde pazarda yoğun talep görmektedir.  Verimli bir çeşit olması sebebiyle Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde yüksek verimli ve yüksek meyve kaliteli klonları ile genetik kaynak olarak muhafaza altına alınmıştır.

X
Sipariş Destek Hattı