Zeytinyağına Dair

Kalbinizi koruyor, kolesterolünüzü dengeliyor, mide rahatsızlığınıza engel oluyor, saçlarınızı
güçlendiriyor… Kısacası size sağlık aşılıyor. Üstelik güzel kokusunu ve lezzetini de esirgemiyor!

MEYVE SUYU MU?


Zeytinyağı, zeytin meyvesinin sıkılması ile elde edilen bir meyve suyu ve doğrudan tüketilebilen tek
yağdır.

ZEYTİNYAĞI SAĞLIKLI MI?


Zeytinyağı içerisinde güçlü antioksidanlar ile vücut için gerekli temel yağ asitleri ve sadece yağda eriyebilen A,D,E ve K vitaminlerini barındırır. Zeytinyağı içerdiği tekli doymamış yağlar ile kolesterolün damar tıkanıklığına yol açan bileşenlerini(LDL) azaltır, kalp-damar hastalıklarından da korur.


Tansiyonu ve kan şekerini düzenlerken, diyabet üzerinde olumlu etkileri vardır. Mide asidini azaltarak, mideyi gastrit ve düoldenal ülserden korur. Safra salgısını canlandırıcı ve düzenleyici özelliği ile safrataşı riskini azaltır, taşların erimesine yardımcı olur. Dokuların yaşlanmasını önler ve yaşlanmanın beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı özelliklerini azaltır. Bağırsaklar tarafından en iyi emilebilen yağdır. İçinde bulunan linoleik asit sayesinde, böbrek ve karaciğerlerde yağ depolanmasını önler.

SOĞUK SIKIM ZEYTİNYAĞI NASIL ELDE EDİLİR?

Zeytinyağı elde etmek için zeytin ve çekirdeği kırılıp ezilerek hamur haline getirilir. Elde edilen zeytin püresi ısıtılarak yoğrulur. Zeytin sıkımı esnasından suyun sıcaklığı 27 derecenin altında ise soğuk sıkımdır. Düşük sıcaklıkta üretilen soğuk sıkım zeytinyağının besin değeri sıcak sıkıma göre daha yüksektir. Soğuk su kullanıldığı için zeytinin yağı daha az çıkar, bu sebeple üretimde daha çok zeytin kullanılsa da ürün kalitesi üretimde korunarak zeytinyağına aktarılır.

SON ZAMANLARDA SIKÇA DUYDUĞUMUZ POLİFENOLLER NE İŞE YARAR?

Polifenoller bitkilerde bulunan kimyasal bileşenlerdir. Hücrelerin aşınmasını ve yok olmasını önleyici etkilerinden dolayı dokuların daha genç kalmasını ve iyi çalışmasını sağladıkları için önemli antioksidanlardır. Polifenoller insan vücudunda bulunan  serbest radikalleri temizler, ağır ve radyoaktif metallerin vücuttan uzaklaştırılmasında görev alırlar. Hücreleri reaktif oksijen türlerinden uzaklaştırırlar ve metabolizmayı zinde tutarlar. Zeytinyağı ise polifenol içeren  tek bitkisel yağdır. 
 

KIZARTMALARDA ZEYTİNYAĞI KULLANILIR MI?


Kızartmalarda zeytinyağı kullanımı sağlığınız için yapmış olduğunuz en iyi tercihtir. Zeytinyağı ısıya
dayanıklıdır. Ayçiçek yağı 130°C’de yanarken, zeytinyağı 242°C’ye kadar kimyasal yapısını bozmayan
tek yağdır.


HANGİ ZEYTİNYAĞINI NEREDE KULLANMALI?


Natürel Sızma Zeytinyağı: Daha çok salata ve soslarda çiğ tüketimi önerilse de tüm sıcak yemeklerde de kullanabilirsiniz. Oleik asit cinsinden serbest yağ asitliği %0.8’in altında olan, duyusal ve fiziksel özellikleri bakımından kusursuz bir zeytinyağı çeşididir. Natürel sızma (extra virgin) aynı zamanda zeytinyağında en üst kalite sınıfını temsil eden bir tanımlamadır.

Natürel Birinci Zeytinyağı: Tüm sıcak yemek ve kızartmalarda güvenle kullanabileceğiniz bir çeşittir. Oleik asit cinsinden serbest yağ asitliği %0.8-2 asit aralığında olan  natürel sızma zeytinyağına göre ikinci sınıf bir yağ olmasına rağmen sıcaklar için en ideal yağ çeşididir.


DİKKAT! Sızma zeytinyağına ilginin çoğalması ve pazarın büyümesiyle birlikte maalesef çok sayıda firma, raf fiyatlarında yaşanan rekabet yüzünden sahteciliğe başvurmaya başlamıştır. Zeytinyağında  sahteciliğin türlü yöntemleri arasında kanola yağını renklendirip gıda esansı ekleyenler, belli oranlarda pamuk, ayçiçek, fındık yağı ile karıştıranlar ya da rafine yağları sızma zeytinyağı diye satmaya çalışanlar ile sektörde savaş veriyoruz. Ve maalesef sağlığınız için zararlı olan bu hileleri laboratuvar ortamında inceleme şansınız yok ise anlamanız biraz güç. Tavsiyemiz T.C Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından denetlenen, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş kalitesine güvendiğiniz ürünleri tüketmeyi tercih etmenizdir.


TÜKETİCİ OLARAK KENDİNİZİ NASIL KORUYABİLİRSİNİZ?
Biliyoruz ki zeytinyağını sağlığınız için tercih ediyorsunuz. Bu yüzden gerçek ve doğal zeytinyağı tüketmek çok önemli! 5 ile 12 kilo zeytinden 1 kilo zeytinyağı elde edilmesi zeytinyağı maliyetini yüksek tutan sebeplerden sadece bir tanesidir. Zeytinyağının doğal meyve suyu olduğunu unutmamalı, onu diğer yağlarla kıyaslamamalısınız. Sağlığınız için oldukça için faydalı olan  kaliteli zeytinyağı üretimi çok emekli ve büyük özveri isteyen bir iştir. Bu yüzden ambalaja girmiş ucuz zeytinyağlarından kaçınmalısınız.

X
Sipariş Destek Hattı